Németországi szakmai gyakorlat

A Szekszárdi Kolping Iskola ez év májusában sikerrel pályázott a Tempus Közalapítvány Leonardo Mobilitas programjára. Ez a projekt 15 szakmai alapképzésben résztvevő diák négy hetes külföldi szakmai gyakorlatát támogatta.

A pályázat megvalósítására Októberben került sor. A szakmai gyakorlat két bajor városban valósult meg, méghozzás Memmingenben és Mindelheimben. Memmingenben 8 fiú teljesítette a gyakorlatát, azaz öt asztalos, két szakács és egy szociális gondozó. Mindelheimben a lányok voltak: öt szociális gondozó és két szakács.

Az első héten nyelvi felkészítő kurzuson vettek részt a tanulók, míg az utolsó három héten zajlott a tényleges szakmai gyakorlat. A pályázat keretében voltak szervezett szabadidős programok is: október 3-án meglátogattuk a Skyline parkot, október 5-én voltunk a Müncheni sörfesztiválon, október 6-án megtekintettünk egy állásbörzét, a rákövetkező hétvégén megnéztük a neuschwansteini kastélyt, végezetül pedig a harmadik hét szombat ján újból Münchenben voltunk, ahol bejutottunk a BMW kiálításra majd elsétáltunk az Olimpia parkba.

Aradi Gergely, Kovács Zita kisérő tanárok

Tanulók beszámolói Németországról:

Elsőssorban nagyon jónak és fontosnak tartottam a nyelvi felkészítést, mert lélekben is segített, hogy csak németül fognak hozzánk beszélni.

Nagyon örülök annak, hogy van mihez most már viszonyítani a magyar egészségügyi helyzetet. Felszerelésben nagyon fejlett és előrehaladott az ország. Az ápolókat nagyon tisztelik és becsülik, törekednek arra, hogy ne legyen semmi egészségügyi károsodása és ez nagyon tetszik.

Az első program, amire elmentünk az egy skyline parki látogatás. Nagyon élményes volt és jó kikapcsolódás is, a legjobban az óriáskerék tetszett, azon hét hétvégéjén pedig az Oktoberfest-re mentünk el.

Tiszteletre méltó, hogy ennyi ember elmegy, és jól érzi magát, a legjobban a táncuk tetszett, amit sajnos nem tanulhattam meg.

A legnagyobb élmény pedig a neuschwansteini kastély volt.

Gyönyörű volt a táj, nagyon szívesen élnék ott, kár hogy rossz idő volt.

Nagy megkönnyebbülés volt, amikor a tanárurak kijöttek hozzánk, egy nagy közös vacsora volt, mindenki együtt és még a születésnaposunk is.

Az utolsó hétvégén megint Münchenbe mentünk a BMW kiállításra és megnéztük az Olimpia parkot.

Az-az élmény viszont megfogalmazhatatlan, amit kint valójában éreztem. Örülök, hogy adódott ez a lehetőségem és nem csalódtam ebben a gyakorlatban.

Haszeg Petra

Az egyhónapos német gyakorlat sok tapasztalttal, élménnyel, és újfajta tudással gazdagított minket. Hiszen egy teljesen más kultúrába csöppentünk bele, ahol alkalmazkodnunk kellett az új helyhez, és máshoz, valamint más mentalitású munkahelyen kellett dolgoznunk.

Nyelvi szempontból is jelentősen építő hatása volt, ugyanis rá voltunk kényszerülve arra, hogy valamilyem úton-módon megértessük magunkat az ott dolgozókkal.

Mindezek mellett rengeteg tapasztalatot is szereztünk a szakmánkban, hiszen Németország jóval fejlettebb, mint szeretett honunk. Reményeink szerint ezeket, a tapasztalatokat majdani munkahelyünkön sikerrel alkalmazhatjuk.

A munka mellett természetesen a kikapcsolódásra is volt mód. Minden hétvégén változatos, szórakoztató és emlékezetes programokon - kirándulásokon vettünk részt. Ezeken, a programokon mindenki örömmel és vidáman vett részt és a következő hétnek újult erővel tudtunk nekivágni.

Véleményem szerint mindenki jól érezte magát, és ha lehetőségünk nyílik, szívesen visszalátogatnák, vagy rövidebb-hosszabb ideig dolgoznánk.

Pataki Szilvia

Visszagondolva az elmúlt 1 hónapra, csakis pozitív élményeim vannak. Október 1-jén reggel indultunk, félve ám de annál nagyobb lelkesedéssel. Első héten egy német nyelvi kurzuson vettünk részt, ami nagyon sokat segített nekünk. Második héten kezdtünk a szakmai gyakorlatunkat, ami először nagyon nehéz volt, ám később egyre jobban bele jöttünk. Az idősek otthona, ahol dolgoztunk nagyon komfortos, igényes épület. 3 emeleten gondozzák itt az időseket. Sajnos egy magyar állami intézmény jelentősen alulmarad az ottaniakhoz képest. Hétvégente programokon vettünk részt, amit mindenki nagyon élvezett. Ellátogattunk a neuschwansteini kastély, a Skyline parkba, valamint Münchenbe ezen belül az Oktoberfestre és az olimpiai parkba.

Nagyon örülök, hogy lehetőségem volt kijutni Németországba, rengeteget tanultam szakmai és nyelvi szempontból is. Ha lehetőségem lenne, rá szívesen ismételném meg ezt az élményt.

Gyuricza Nikolett

Október 1-jén mentünk ki a Németországi gyakorlatra. A munka körülmények sokkal jobbak, mint itthon. Szívesen dolgoznék ott. A munkahelyen meg voltak velem elégedve. Sok jó dolgot kaptam ettől a programtól. Bele láttunk a külföldi munkába. Megismertük az ottani szokásokat. Nagyon vendégszeretők voltak velünk.

Az 1. héten, egy nyelvkurzuson vettünk részt.

Ezután pedig mindenki elkezdtük a szakmai gyakorlatot. Tizenöt tanuló mehetett ki. 6 szociális gondozó, 5 asztalos és 4 szakács tanuló képezte a csapatunkat.

Kovács István